Mýtus č. 1
Martin: „Když si nechám postavit zděný dům, můžu počítat s tím, že tady bude ještě pro moje pravnoučata. U dřevostavby mě trochu trápí její nižší životnost."
Nebudeme zapírat, že zděný dům má delší životnost než dřevostavba. Můžete si být však jistí, že životnost kvalitně postavené dřevostavby je 100 až 150 let. Je nutné si uvědomit, že s každou generací se mění životní styl a s ním i nároky na bydlení. Je proto téměř jisté, že vaše vnoučata už nebudou chtít bydlet tak, jak bydlíte vy dneska. Dřevostavba má pak výhodu v tom, že její modernizace není tak náročná jako u zděné stavby.
Ať už je dům zděný, nebo ze dřeva, vždy záleží na kvalitě provedení stavby a následném chování majitelů. Postupem času je každý dům ohrožován vzlínavostí vody a nadměrnou vlhkostí způsobenou nedostatečným větráním. Žádný stavební materiál by neměl přijít do přímého styku s vodou, tedy ani dřevo. V každém případě je tedy potřeba přistupovat k bydlení zodpovědně.
Mýtus č. 2
Martin: „Přátele mě varovali, že v dřevostavbě protopím majlant, protože neakumuluje teplo. Co je na tom pravdy?"
Je logické, že materiály s větším objemem dokáží akumulovat více tepla. To znamená, že v sobě teplo zadržují a následně ho vypouští. Dřevo větší tloušťky je ale akumulace také schopné. Základní otázka ale zní, jestli je vůbec akumulace tepla žádoucí.
Reálná situace ze života: přijdete vymrzlí zvenku, zatopíte a musíte dobu čekat, než se ohřejete. Teplo totiž nejdřív pohltí stěny a teprve potom se začne ohřívat vzduch. V té době už ale jdete spát a je vám úplně jedno, že jsou přes noc stěny zahřáté. Zatímco v dřevostavbě zatopíte a během chvíle je v ní teplo. Musíte počítat s tím, že stavba rychleji vychladne, a tak je vhodnější temperovat na určité stupně. Totéž platí i u zděných staveb. Pokud se jedná o nízkoenergetickou stavbu, náklady na vytápění jsou srovnatelné.